דף הבית » תרגום » ההיסטוריה של השפה הפרסית והשפעתה על תרבויות אחרות

ההיסטוריה של השפה הפרסית והשפעתה על תרבויות אחרות

 • אף פעם אין לכם זמן כי אתם סטודנטים להנדסה?
 • אתם מתעצבנים שגדלה אזדרכת בין עצי הלימונים בפרדס שלכם?
 • אתם אוהבים לישון בפיג’מה, ללבוש סרבל ולשחק שחמט?

אתם לא לבד. יותר מ-120 מיליון איש כמותכם עושים שימוש במילים שמוצאם מהשפה הפרסית. אמנם את השפה הפרסית דוברים כשפת אם רק כ-80 מיליון איש (בעיקר באיראן ובמדינות השכנות), אבל היא השפיעה רבות על שפות אחרות ובכללן עברית.

הסיבה העיקרית לחדירת הפרסית לעברית הם ספרים שנכתבו בתקופת שלטון האימפריה הפרסית ובראשם התנ”ך, אבל למה ואיך חדרה השפה גם לתרבויות אחרות? בשביל זה צריך לקחת צעד גדול אחורה.

קצת היסטוריה על קצה המזלג

בעולם העתיק שלטו שתי תרבויות: יוון ופרס. הראשונה הייתה נפוצה באגן המזרחי של הים התיכון, הלינגוואה פרנקה שלה הייתה יוונית ודתה הייתה נצרות. לעומתה, האימפריה הפרסית הייתה נפוצה במרכז אסיה, שפת הדיבור והתקשורת הייתה פרסית והדת השלטת הייתה זורואסטריות. ואז הגיע הנביא מוחמד ושינה הכל.

ככל שהשלטון המוסלמי קנה אחיזה באזור אגן הים התיכון, השפה היוונית הלכה ונעלמה והפרסית החלה להיכתב בכתב ערבי (שבה היא נכתבת עד היום).

חשוב לזכור שבניגוד לשפות אחרות שהיו בשטחי הכיבוש המוסלמי רק השפה הפרסית שרדה (בכל שאר המקומות אימצו לחיקם את השפה הערבית)– מה שהביא לכך שהיא לא השתמרה אלא גם התחזקה.

משפחת השפות ההודו-אירופיות

נקודת ממשק נוספת בין הפרסית ליוונית קשורה להשתייכותן לאותה משפחת שפות – משפחת השפות ההודו-אירופיות. משפחת שפות זו כוללת כ-150 שפות שאותן מדברים מרבית תושבי העולם (כ3- מיליארד איש). וגם כאן כמובן שלפרסית יש מקום של כבוד.

ב-1647 הבלשן ויליאם ג’ונס שם לב שיש מבנה תחבירי ואוצר מילים דומה ב-4 שפות: סנסקריט, לטינית, יוונית וכמובן פרסית. כיום נהוג לחלק את משפחת השפות ההודו-אירופיות למשפחות משנה, כאשר המוכרות בהן הן:

 • השפות האינדו-איראניות שכוללות בין השאר את הפרסית
 • השפות הגרמאניות שמהן התפתחה בין השאר השפה האנגלית
 • השפות האיטאליות ובראשן לטינית שהיא המקור לשפות אירופאיות רבות (ספרדית, איטלקית, צרפתית ועוד)
 • השפות הסלאביות

השפה הפרסית כובשת את העולם

מכיוון שפרס ישבה על דרך המשי היא נהנתה מכל העולמות: מצד אחד השפה ספגה לתוכה השפעות זרות (בעיקר טורקית וערבית), אבל מצד שני היא גם הגיעה למחוזות חדשים והשפיעה על תרבויות אחרות בעיקר הודות לשני אלמנטים: האמונה הסופית והכיבוש הטורקי שהפיץ את השפה הפרסית ברחבי האימפריה העותומאנית.

אלמנט נוסף שגרם לתפוצת השפה הפרסית הוא האמנות ובעיקר השירה. פרס היא מולדתם של גדולי המוסלמים: הרופא והמדען אבן סינא מחד והמשוררים רודקי ופירדוסי – דמויות שמשוות עד היום לניוטון ושייקספיר בהתאמה בעולם המערבי. מעוניינים בתרגום מעברית לפרסית או בתרגום מפרסית לעברית? דברו איתנו. נשמח לעזור

פורסם ב: תרגום

Scroll to Top
לקבלת הצעת מחיר


  X
  דילוג לתוכן