דף הבית » תמלול » תמלול – תן להשחיל מילה…

תמלול – תן להשחיל מילה…

תמלול (תימלול או, אם בא לכם לכמה רגעים להיות אבשלום קור ולהקפיד על עברית צחה – תִּכְתּוּב) הוא הדרך בה מועבר תוכן מדובר (המתועד באמצעות קובץ קול בהקלטה) והופך לטקסט כתוב. מקורותיו של התוכן המדובר והמוקלט עשויים להיות רבים ומגוונים – שיחת טלפון, פגישת עסקית המתנהלת פנים אל פנים, הודעת ווטסאפ קולית, פסקול של סרטוני וידיאו ברשת חברתית, כתבות טלוויזיוניות או סרטונים ביוטיוב וכד’ – כל אלה הם קבצי קול שאת כולם ניתן לתמלל ולהעלות על הכתב.

הקלטה לשם תמלול

מדוע, בעצם, אנחנו זקוקים לתמלול?

סביר מאד להניח, כי את האמירה “טוב מראה עיניים ממשמע אוזניים” כולנו מכירים, ואכן, בכל מקום ובכל דבר, עדיף מראה העיניים. אולם, בכל הנוגע לתמלול, פעמים רבות, הסיבה האמיתית לתמלול אינה נובעת מהעדפה למראה העיניים (כלומר, לטקסט הכתוב והמודפס) על פני קובץ הקול המוקלט (שלעיתים קרובות, עלול להיות לא ברור, אם בשל נסיבות חיצוניות כדוגמת רעשי רקע, ואם בשל סיבות ומגבלות טכניות שונות), אלא צורך מהותי ספציפי. דוגמה מצוינת לצורך ספציפי שלשמו נדרש התמלול, יכול להוות הצורך לעמוד, מהבחינה החוקית, בחובת ניהול פרוטוקול כתוב בישיבות דירקטוריון המעוגן בסעיף 108 לחוק החברות, תשנ”ט – 1999:

  • “(א) חברה תערוך פרוטוקולים של ההליכים בישיבות הדירקטוריון, ותשמור אותם במשרדה הרשום או במען אחר בישראל, שעליו הודיעה החברה לרשם, לתקופה של שבע שנים ממועד הישיבה.
  • (ב) פרוטוקול שאושר ונחתם בידי הדירקטור שניהל את הישיבה, ישמש ראיה לכאורה לאמור בו.”

לתמלול פרוטוקול של ישיבות דירקטוריון ישנו יתרון נוסף, מלבד התיעוד הנדרש על פי חוק, שכן, ישיבות כאלה, מעצם טבען, הן ישיבות ארוכות, ממושכות (ובינינו? לעיתים הן גם משעממות למדי, אפילו את בעלי העניין המשתתפים בהן). תמלול מאפשר להתמקד בחלקים המשמעותיים, הרלוונטיים ולהגיע ישר אליהם, מבלי להיאלץ להקשיב לשעות הקלטה רבות (וכאמור, מפרכות).

דוגמה טובה נוספת לצורך בתמלול מקצועי הוא התמלול הנדרש, על פי חוק, בעת הגשת ראייה הנסמכת על הקלטה לבית משפט. תמליל כזה (תמליל = התוצאה או התוצר הטקסטואלי של פעולת התמלול) יוגש לבית המשפט בצירוף חוו”ד מומחה, במסמך המפרט את ניסיון המתמלל ומעיד על אמינותו של התמלול.

אילו סוגי תמלול קיימים?

כפי שניתן להבין כבר מהפסקה הקודמת, ישנם לא מעט סוגי תמלול שונים, שכל אחד מהם משרת צורך שונה של הלקוח, ולפי כך, בהתאם למטרותיו, הוא עשוי להיות כפוף לתכתיבים שונים מסוגי התמלול האחרים. כאן, נדגיש, כי על אף שכל סוגי התמלול הקיימים דורשים מקצועיות, ניסיון ודיוק אותם יכולה לספק רק חברה המתמחה בכך, ישנם סוגי תמלול נוקשים-פחות, שעליהם לא חלה לשון החוק הישראלי.

תמלול ראיונות

לא מעט יוצרים וורבליים (סופרים) ועיתונאים נעזרים בראיונות מוקלטים (או, אפילו מקליטים את עצמם כשעולה רעיון מסוים בראשם) לצורך כתיבתם. לחומר המוקלט הם עשויים להאזין בעצם, או, לחילופין, הם יכולים לחסוך לעצמם זמן האזנה רב ולשלוח את התמלול לחברה המתמחה בתחום.

תמלול לצורך ביצוע עבודת מחקר

עבודות מחקר ותזות מצריכות מהדוקטורנטים ומהסטודנטים הלומדים לתארים מתקדמים עריכת ראיונות רבים, המהווים את הבסיס הנדרש להם לצורך הוכחת התזה שלהם (או, כמובן, גם להפרכתה). תמלילי הראיונות מצורפים לעבודת המחקר / התזה כנספחים ומהווים סימוכין.

תמלול משפטי

פה, אנחנו כבר נכנסים לתחום מאד נרחב, שרובו ככולו מעוגן בחוקים שונים, שכמו שהזכרנו קודם בשתי הדוגמאות שנתנו, מחשקים את ביצוע התמלול בהנחיות מפורטות. למשל, בנוגע להאזנות סתר, סעיף 2 ב’ חוק האזנת סתר, תשל”ט – 1979 מזכיר מפורשות את סמכותו של קצין משטרה בדרגת סגן ניצב ומעלה להורות על תמלול השיחה ו/או לעיין בתמלילה.

  • “2ב. (א) קצין משטרה בדרגת סגן ניצב ומעלה שהוסמך לכך, רשאי להקשיב לדברים שנתקבלו בהאזנת סתר שלא כדין או לעיין בהם, ורשאי הוא גם להסמיך, לעניין מסוים, תובע או ממונה על חקירה לעשות שימוש בדברים שנתקבלו כאמור, הכל למטרת אכיפתו של חוק זה ובמידה שאינה עולה על הנדרש.
  • (ה) לעניין סעיף זה, הסמכות להקשיב – משמעה גם הסמכות להורות על תמלול השיחה או הסמכות לעיין בתמליל.”

בסיכומו של דבר,

ניתן לומר, כי על אף שהתמלול המשפטי הוא סוג התמלול המקצועי הנחשב לנוקשה ביותר (שכן, לעיתים קרובות הוא משמש בהליכים המשפטיים השונים, ולכן, אסור שייפול בו כל דופי), אף שאר סוגי התמלול הקיימים והמוצעים כיום דורשים מהמבצעים אותם לא מעט מקצועיות וניסיון. במיוחד, לאור האתגרים הניצבים בפני המתמלל (כדוגמת שיחות מרובות משתתפים או אתגרים הנוגעים לאיכות ההקלטה והתנאים שבהם היא מבוצעת).

תמלול מקצועי איכותי אינו עניין של מה בכך, ובמקרים בהם נדרשים איכות ודיוק, הצורך בפניה לחברה מקצועית המתמחה במשימות כאלה – אינו מוטלת בספק!

פורסם ב: תמלול

תגיות: |

גלילה למעלה
Call Now Button
לקבלת הצעת מחיר

    X
    דילוג לתוכן