דף הבית » תרגום שפות » ההיסטוריה של השפה האנגלית

ההיסטוריה של השפה האנגלית

אין ספק שהיום בלי אנגלית אי אפשר להסתדר בחיים והשפה הזו מקיפה אותנו מכל הכיוונים. קניתם מוצר חדש? כדי לנצל ממנו את המירב תצטרכו לקרוא הוראות שימוש באנגלית, זה ממשיך דרך הלימודים באקדמיה בהם נדרשת אנגלית סבירה וזה פשוט לא נגמר. עשו כעת ניסוי קצר והפנו את מבטכם לצד שמאל, הלאה ממסך המחשב ובחנו את החפצים שלשמאלכם. לפחות על אחד מהחפצים במרחב הזה יש מילה או יותר הכתובות באנגלית. לדוגמה, כריכה של ספר, תויות בגדים, חלקי ריהוט עשויים מתכת ופלסטיק עליהם רשום שם היצרן ועוד… אם לא מצאתם, כנראה שלא חיפשתם מספיק טוב.

קופסאות עם דגל ארהב ודגל אנגליה - מדינות דוברות אנגלית

מאמר זה מתאר את התפתחותה של השפה האנגלית. החל מהימים בהם היתה שפה של שבט קטן ועד הפיכתה לשפה של היום – שפת העולם הגדול, הטכנולוגיה והקידמה.

התפתחותה של השפה האנגלית

ההיסטוריה של האנגלית התחילה עם פלישתם במאה החמישית לספירה של שלושה שבטים: האנגלים, הסקסונים והיוטים, הם חצו את הים הצפוני מהמקום בו יושבות היום דנמרק וצפון גרמניה עד הגיעם לבריטניה. באותו הזמן תושבי בריטניה דיברו קלטית אך רובם נדחקו על ידי הפולשים מערבה וצפונה אל עבר המקומות שהיום אנו מכירים כוויילס, סקוטלנד ואירלנד. שבט האנגלים שבא מאינגלנד דיבר בשפה האנגלית ומהמילה הזו נגזרות היום המילים אנגליה ואנגלים.

התפתחותה של האנגלית נחלקת ל-4 תקופות עיקריות: עתיקה, תיכונה, מודרנית מוקדמת ומודרנית מאוחרת. נגדיר כל אחת מהתקופות בכמה משפטים:

אנגלית עתיקה (450-1100 לספירה)

השבטים הפולשים דיברו שפות דומות שבבריטניה התפתחו ל”אנגלית עתיקה”. אנגלית עתיקה לא נראית או נשמעת כמו אנגלית של היום. גם דוברי אנגלית יתקשו מאוד להבין אנגלית עתיקה. אך אף על פי כן, המקור של בערך חצי מהמילים הנפוצות באנגלית היום הוא אנגלית עתיקה. שפה זו הייתה בשימוש עד שנת 1100 לספירה.

אנגלית תיכונה (1100-1500 לספירה)

בשנת 1066 לספירה, וויליאם הכובש, דוכסה של נורמנדי, פלש וכבש את אנגליה. הכובשים החדשים (שנקראו נורמנים) הביאו איתם סוג של צרפתית שהפכה עם הזמן לשפת בית המשפט המלכותי. במשך שנים היו קיימים שם מעמדות שונים כשהמעמד הגבוה דיבר את אותה הצרפתית ואילו המעמד הנמוך דיבר אנגלית. במאה הארבעה-עשר אנגלית הפכה שוב להיות דומיננטית בבריטניה אבל בתוספת קורטוב של צרפתית. זוהי האנגלית התיכונה. זו הייתה שפתם של מספר משוררים ואנשי רוח דגולים באותה תקופה אבל למרות זאת, היום, גם לדוברי אנגלית שפת אם יהיה קשה להבין את השפה הזו.

אנגלית מודרנית

אנגלית מודרנית מוקדמת (1500-1800 לספירה)

לקראת סוף עידן האנגלית התיכונה התחיל שינוי פתאומי ולא ברור בהגייה (Great Vowel Shift), תנועות שהלכו והתקצרו. מהמאה הששה-עשר נוצר קשר שהלך וגדל עם הזמן בין בריטניה להרבה מדינות ברחבי העולם. קשר זה כמו גם התחייה מחדש של הלמידה הקלאסית גרמו להרבה מאוד מילים וביטויים להיכנס לשפה. המצאת הדפוס גרמה גם לאחידות מסוימת של השפה הכתובה. ספרים הפכו לזולים יותר והרבה אנשים החלו ללמוד לקרוא. המצאת הדפוס גם הביאה לקביעת תקן אחיד לאנגלית. איות ודקדוק הוגדרו והניב של לונדון הפך לסטנדרט בקרב כולם (מכיוון שרוב הוצאות הספרים ישבו שם) עד שבשנת 1604 פורסם לראשונה המילון האנגלי הראשון.

אנגלית מודרנית מאוחרת (1800 לספירה עד היום)

השוני העיקרי בין האנגלית המודרנית המוקדמת לאנגלית המודרנית המאוחרת הוא אוצר המילים. לאנגלית המודרנית המאוחרת יש הרבה מאוד מילים כתוצאה משני גורמים עיקריים: ראשית, המהפכה התעשייתית שהחלה אז, גרמה ליצירתן של מילים חדשות שנועדו כדי לתאר דברים חדשים שנוצרו. שנית, האימפריה האנגלית בשיאה כיסתה רבע משטח כדור הארץ והשפה האנגלית אימצה בעל כרחה מילים שונות משפות זרות.

סוגים של אנגלית

משנת 1600, ההתיישבות האנגלית בצפון אמריקה הביאה ליצירת אנגלית חדשה. חלק מהמילים המקוריות באנגלית “קפאו” מאז שהגיעו ליבשת אמריקה. במובנים מסוימים, אנגלית אמריקאית היא יותר דומה לאנגלית בה דיבר שייקספיר מאשר האנגלית הבריטית המודרנית. מעט ביטויים שנקראים בפי הבריטים “אמריקאיים” הם למעשה ביטויים בריטים מקוריים שנשמרו במושבות מחוץ לבריטניה אך אבדו בתוכה. לספרדית גם הייתה השפעה על האנגלית האמריקאית (ולאחר מכן גם על האנגלית הבריטית), כמו גם הצרפתית שהגיעה דרך לואיזיאנה והשפיעה על האנגלית באמריקה.

היום, אנגלית אמריקאית משפיעה במיוחד, בשל הדומיננטיות של הקולנוע, הטלוויזיה, המוזיקה, המסחר והטכנולוגיה האמריקאית כולל האינטרנט. אבל יש הרבה סוגים של אנגלית ברחבי העולם כמו לדוגמה: אנגלית אוסטרלית, אנגלית ניו זילנדית, אנגלית קנדית, אנגלית דרום אפריקאית, אנגלית הודית ואנגלית קריבית.

פורסם ב: תרגום שפות

תגיות: | | | |

Scroll to Top
לקבלת הצעת מחיר


    X
    דילוג לתוכן