דף הבית » תמלול » על תמלול משפטי ומה חשוב לדעת כאשר בוחרים בחברת תמלול

על תמלול משפטי ומה חשוב לדעת כאשר בוחרים בחברת תמלול

הפעם, בניגוד לחלק גדול מהפוסטים קודמים שלנו (שאף הם, היו אינפורמטיביים, אולם נכתבו בנימה מבודחת קמעה), הפוסט שלנו ייכתב בנימה רצינית לגמרי. לא רק משום שתמלול משפטי הוא עניין רציני, אלא גם משום שאנחנו, אנשי המקצוע של טרנס דאת, לוקחים ברצינות רבה נושאים מסוג זה, בהם, רמות האחריות וכובד הראש שבהן מתייחס איש המקצוע למשימה, עלולות להיות קריטיות בהשפעתן על התוצאות שאותן ישיג הלקוח.

כעת, לאחר שהבהרנו נקודה זו, נספר לכם מעט על תמלול משפטי, על הצורך בו ועל מה חשוב לדעת כאשר אתם בוחרים איש מקצוע / חברה העוסקים בתחום זה.

צילום במצלמת מעקב
צילום במצלמת מעקב

מהם המקרים בהם נדרש תמלול משפטי?

בהליכים משפטיים המתנהלים בערכאות המשפטיות השונות נעשה שימוש בשיחות מוקלטות שבתוכנן ישנם נתונים המסייעים להוכחת אחד מהצדדים הנוגעים להליך המשפטי. אולם, הקלטות, מעצם מהותן, עלולות להיות לוקות בחסר – רעשי ורחשי רקע, מלמול של אחד הצדדים, דיבור לא ברור, לחישה או צעקה – כל אלה ועוד גורמים נוספים עלולים להוות מכשול בדרך להבנת הנאמר על ידי כל הצדדים בהקלטה.

לכן, בכדי שהקלטות תוכלנה לשמש כראיות, יש לבצע תמלול שלהן ולהגישן באמצעות מסמכים כתובים המכילים את תוכנן לידיו של בית המשפט. מאחר והקלטות משמשות ככלי ראייתי משפטי עוצמתי, על מנת להפכן לקבילות ולכאלו הנחשבות כ”ראיות” בהליכים משפטיים, ישנן מספר התוויות והנחיות החלות עליהן, לשם דוגמה, התכתיב כי התמלול יבוצע ע”י איש מקצוע המתמחה בתחום, תוך שהוא משקף נאמנה ובאופן מלא את כל מה שהוקלט. משכך, לרמת מקצועיותו של המתמלל / חברת התמלול ישנה חשיבות מכרעת בהפקת התמלולים המשפטיים המדויקים.

קראו גם – תמלול, תן להשחיל מילה

מדוע לא כדאי (ואף אסור, על פי חוק) לתמלל לבד?

בואו נתחיל מהחוק – מאחר ובתי המשפט מתייחסים לתמלילים כאל ראיות, מסתפקים בהן ואינם מאזינים להקלטות שעל בסיסן נוצרו התמלילים, בעלי דין הם בעלי ניגוד עניינים בכך, ולכן, הם אינם יכולים לתמלל בעצמם את ההקלטות המסייעות להם בהוכחת טענותיהם. כלומר, על מבצע התמלול להיות אדם שכדרישת סף לא עלול להתעורר בנוגע אליו כל חשש לקיום ניגוד עניינים הנוגע להליך המשפטי.

נוסף על כך, תמלול משפטי נדרש לשקף נאמנה את כל הנאמר והנשמע בהקלטות, תוך שיוך הדברים הנאמרים לאדם שאמר אותם. כתוצאה מכך, עבודתו של מתמלל מקצועי העוסק בתמלול משפטי היא עבודה שאינה רק מצריכה דייקנות, שמיעה טובה וכישרון, אלא אף דורשת ממנו ניסיון והכרת הכללים והפורמט שאותם הכתיב החוק הישראלי באמצעות פסיקותיו השונות במהלך השנים.

על קצה המזלג – כללים הנוגעים להקלטה ולתמלול המשפטי הנובע ממנה

הקלטה המוגדרת כ”קבילה” חייבת לעמוד בדרישות חוק האזנת סתר, תשל”ט-1979, כשהעיקרון המנחה גורס כי המקליט חייב להיות שותף לשיחה בעת הקלטת ההקלטה, על אף שהוא אינו חייב ליידע את הצד השני לכך כי השיחה מוקלטת. למעשה, במקרים רבים, כצעד טקטי וכמהלך אסטרטגי, עדיף שלא ליידע את הצד המוקלט, משום שהדבר עלול לשבש את תוכן הנאמר בשיחה.

חלה חובה לתמלל את כל תוכן ההקלטות המקוריות (או העתקן, במקרה הצורך) ללא עריכתה או קיצור תוכנה של ההקלטה. המתומללת חשוב לדעת, כי, באמצעים המודרניים הקיימים כיום, ניתן לדעת בקלות רבה אם ההקלטות קוצרו או נערכו, וכל העושה אחת מהפעולות הללו מסתכן (בשל הגשתן של הקלטות כ”ראיה”) בשיבוש הראיות.

תמלול משפטי חייב להיות מוגש בצירוף הצהרת חוות דעת מומחה, ורק על ידי חברה מקצועית ומוכרת. הצהרת החברה מתייחסת לנאמר בהקלטות, וחלק מחוות הדעת המצורפת כוללת סעיפים שונים, שהנוסח המדויק שלהם, אמנם עשוי להשתנות מידי פעם, אבל העיקרון המנחה השולט בהם זהה למוכתב בנוגע לחוות דעתו של מומחה, כפי שהוא מופיע בפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל”א-1971 ובתיקונים שהוכנסו בה במהלך השנים.

התמלול הסופי מוגש יחד עם ההקלטה המקורית לבית המשפט. את ההקלטה יש לצרוב על תקליטור בקבצי wav / mp3, ולהגיש אותה, בצירוף התמלול המודפס, לבית המשפט בשלושה העתקים לפחות.

בסיכומו של דבר

תמלול משפטי עשוי להיחשב כחומר עזר לראייה (ההקלטה) בערכאה משפטית, רק כשהוא מבוצע ע”י איש מקצוע / חברה מקצועית המתמחים בתחום זה, ורק במקרים בהם הוא מלווה בחוות דעת מומחה, המפרטת את ניסיונו של המתמלל בתחום, כמו גם מעידה על אמינותו של התמלול והתאימות שלו להקלטה המוגשת. כל תמלול אחר ייפסל בעת הגשתו, ולכן, זהו נושא שלא כדאי לכם לנסות ולאתגר את סבלנותו של בית המשפט בנוגע אליו.


פורסם ב: תמלול

תגיות: | |

גלילה למעלה
Call Now Button
לקבלת הצעת מחיר

    X
    דילוג לתוכן